Kalendarium pielęgnacji trawnika

Poniżej przedstawiamy Państwu kalendarium pielęgnacji trawnika. Dzięki niemu będziecie mogli w końcu zaplanować wszystkie czynności, które pozwolą cieszyć się przed domem pięknym, zielonym dywanem.

PORA ROKU MIESIĄC CZYNNOŚCI NIEZBĘDNY SPRZĘT LUB PREPARAT UWAGI TECHNICZNE
WIOSNA III Koszenie

O ile pogoda pozwoli koszenie rozpoczynamy dość wcześnie. Najpierw kosimy 1 raz na 2 tygodnie, następnie zwiększamy częstotliwość do 1 razu tygodniowo.

Kosiarki standardowe Wysokość koszenia powinna oscylować od 3,5 cm do 5 cm. W czasie upałów zostawiamy trawę nieco wyższą min. 4 – 4,5 cm. Trawę w miejscach cienistych tniemy nie więcej niż na wys. 4,5 cm.
WIOSNA III Aeracja

O ile pogoda pozwoli koszenie rozpoczynamy dość wcześnie. Najpierw kosimy 1 raz na 2 tygodnie, następnie zwiększamy częstotliwość do 1 razu tygodniowo.Aeracja otworowa likwiduje między innymi zagęszczenie gleby na której rośnie trawnik, spowodowane całorocznym jej użytkowaniem oraz zaleganiem i topnieniem śniegu.

–  Aeracja poprawia zdrowie twojego trawnika a przez to zmniejsza późniejsze nakłady pracy;

– Poprawia wymianę powietrza pomiędzy glebą a atmosferą;

– Zwiększa pojemność wodną gleby;

– Zwiększa wchłanianie nawozów;

– Zmniejsza spływanie powierzchniowe wody i tworzenie kałuży;

– Korzenienie trawy stają się silniejsze;

– Zmniejsza ubicie gleby;

– Zwiększa wytrzymałość trawy na upał i suszę;

– Zwiększa sprężystość i miękkość trawnika;

– Rozluźnia warstwę filcu.

 

Piaskowanie

Piaskowanie trawnika to posypywanie cienką warstwą (ok. 3-5 mm) różnorodnym materiałem (piasek mieszany z substratem torfowym i innymi dodatkami) uzależnionym o typu gleby na której rośnie trawnik. Celem piaskowania jest polepszenie właściwości fizyko – chemicznych gleby:

– W przypadku podłoża piaszczystego, polepszy jego właściwości magazynujące wodę, dzięki czemu trawnik będzie bardziej odporny na suszę;

– W przypadku podłoża gliniastego, pomoże rozluźnić zbitą glebę – polepszy drenaż, zapewniając korzeniom lepsze warunki do rozwoju;

– Następną korzyścią piaskowania jest wyrównywanie drobnych nierówności trawnika, wypełniając wszystkie małe zagłębienia (do 15 mm);

– Piaskowanie stymuluje trawnik do wytwarzania nowych pędów traw, powodując zagęszczanie trawnika, a to pomaga w walce z chwastami i mchem.

Aerator

Najlepszym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalnego serwisu

WIOSNA IV Włączenie nawodnienia

( W przypadku gdy mamy założoną instalacją automatycznego nawadniania.)

UWAGA: Możliwy jest serwis uruchamiający i sprawdzający Pamiętajmy o uruchomieniu nawodnienia automatycznego i sprawdzenie działania poszczególnych sekcji.
WIOSNA IV Nawożenie Nawóz Pierwsze nawożenie stosujemy po pierwszym koszeniu trawy. Ziemia nie może być zmarznięta ani zbyt wilgotna. Użycie zbyt dużej ilości nawozu lub nierównomierne rozsypanie może wypalić trawę. Przy nierównomiernym nawożeniu powstają również żółte pasy (mniejsza ilość nawozu), które psują estetykę trawnika. Po nawożeniu konieczne są 3 pełne cykle nawadniania.
LATO VI Podlewanie ręczne

– poranek;

– późne popołudnie;

Ustawienie podlewania automatycznego raz na dobę (3 do 5l/m2).

Nie podlewamy ani nie ustawiamy zraszaczy na podlewanie w czasie trwania największych upałów czyli między 10.00-16.00. Krople wody zbierające się na źdźbłach pod wpływem działania promieni słonecznych mogą spalić trawę.
LATO VII Mulczowanie

Polega na rozdrabnianiu ścinanej trawy i pozostawienie na powierzchni  trawnika. Zabieg ten stanowi źródło składników odżywczych, chroni trawę przed silnym nasłonecznieniem i ogranicza parowanie wody

Kosiarki z opcją mielenia, mulczowania i wyrzutu bocznego
LATO VIII Nawożenie Nawóz Użycie zbyt dużej ilości nawozu lub nierównomierne rozsypanie może wypalić trawę. Przy nierównomiernym nawożeniu powstają również żółte pasy (mniejsza ilość nawozu), które psują estetykę trawnika. Po nawożeniu konieczne są 3 pełne cykle nawadniania.
JESIEŃ IX Wertykulacja

Pomaga usunąć chwasty i filc. Noże wertykulatora nacinają glebę na głębokości kilku milimetrów. Dzięki wertkulacji również poprawia się wzrost trawy, jej gęstość i elastyczność. Ułatwia przenikanie tlenu, światła i składników odżywczych.

Wertykulator Średnio co 2-3 lata lub kiedy zachodzi taka potrzeba.
JESIEŃ X Grabienie, usuwanie liści Odkurzacze do liście

Grabie

JESIEŃ XI
ZIMA X Zabezpieczenie instalacji nawadniającej

Konieczne jest wypompowanie wody z instalacji nawadniającej za pomocą sprężarki.

Sprężarki

Kompresory

W przypadku pozostawienia wody w przewodach instalacji nawadniającej na czas mrozów, może spowodować jej rozszczelnienie i uszkodzenie.
ZIMA XI Konserwacja kosiarki Serwis Należy :

– usunąć resztki trawy;

– naostrzyć noże;

– kosiarki akumulatorowe należy zabezpieczyć przed mrozem.

ZIMA XII Grabienie, usuwanie liści

(jeżeli istnieje taka możliwość)

Odkurzacze do liści

Grabie

KALENDARZ PIELĘGNACJI TRAWNIKA