Oczko wodne w ogrodzie

Oczka wodne, stawy kąpielowe czy punkty wodne to niemal nieodłączny element każdego ogrodu. Woda uspokaja, a otaczająca ją zieleń potrafi stworzyć w ogrodzie swoisty mikroklimat – zaciszne miejsca do odpoczynku i zadumy. W średniej wielkości ogrodach dominują oczka wodne, niekiedy urozmaicone kaskadami, w dużych stawy kąpielowe, a w małych niewielkie cieki wodne.

 

BUDOWA OCZKA WODNEGO – PODSTAWY PRAWNE

W przypadku oczka wodnego należy pamiętać, że oczko wodne, zgodnie z art. 30 ust.1 o Prawie Budowlanym, do 30 mkw, nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy, jeżeli właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłosimy taki zamiar wraz z dokładnym opisem rodzaju inwestycji oraz planowanym terminem jej realizacji.

Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli właściwy organ nie zgłosi sprzeciwu do zawiadomienia, do prac można przystąpić 22. dnia od złożenia zgłoszenia.

Jeżeli natomiast powierzchnia planowanego oczka wodnego będzie większa niż 30 mkw., wymagane jest pozwolenie na budowę. Do wniosku dołączamy te same dokumenty, dodatkowo załączając 4 egzemplarze projektu sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

 

LOKALIZACJA OCZKA WODNEGO

Usytuowanie oczka jest ważne z uwagi na rośliny rosnące w zbiorniku. Zatem nie powinno być to miejsce zarówno zbyt słoneczne, jak i zbyt cieniste. W pobliżu oczka powinny znajdować się drzewa, należy jednak uważać na ich systemy korzeniowe podczas kopania oczka. Jeśli teren wokół będzie miał zbyt dużo drzew, spadające liście mogą zalegać i zanieczyszczać nasz punkt wodny.

 

WYKONANIE OCZKA WODNEGO

Oczko wodne można zbudować w różnej technologii:

  • Gotowe formy z żywic i polietylenu, gumy syntetycznej, kauczuku. Oczka wodne zabezpieczamy grubą folią, aby woda nie przenikała do gruntu.
  • Wylewane z betonu. Jest to sposób kosztowniejszy, ale na pewno trwalszy. Przed wylewką wsypujemy na dno wykopanego dołu tłuczeń lub piasek z cementem.

 

A MOŻE STAW KĄPIELOWY?

W przypadku stawów kąpielowych proces budowy jest znacznie bardziej skomplikowany, daje jednak możliwość posiadania zarówno malowniczego stawu jak i miejsca do kąpieli w czasie lata.

Pozostałe elementy zależą od inwencji twórczej właściciela ogrodu lub architekta. Różnorodność zarówno co do stylu, wielkości , jak również materiału jest ogromna.