Co komponuje się z różami?

Przygotowując rabatę różaną, musimy zadbać o dobór innych roślin. Najlepiej z różami komponują się szałwie (Salvia), lawenda (Lavandula) i kocimiętki (Nepeta), nadające różanym rabatom lekkości i subtelności. Nie są to jednak jedyne rośliny, które możemy wykorzystać.

 

TOWARZYSTWO DLA RÓŻ

To w jakim towarzystwie należy posadzić nasze róże zależy przede wszystkim od ich rodzaju, koloru, pokroju krzewu i jego wielkości. Główną zasadą doboru roślin w różanej rabacie jest nie wybieranie materiału roślinnego o kolorowych i jaskrawych kwiatach lub liściach, aby nie konkurowały z kwiatami róż. Mają one jedynie podkreślać ich piękno i ukrywać ewentualne braki. Często dla przełamania okrągłego pokroju róż w zestawieniach z nimi stosuje się kontrastujące rośliny o strzelistym pokroju, np. kosaćce (Iris). Z różami wielkokwiatowymi o intensywnym czerwonym kolorze dobrze współgrają dalie (Dahlia) i lilie (Lilium) w żółtoczerwonych barwach.  Mając do dyspozycji róże o łagodnych barwach możemy wykorzystać pastelowe kolory kocimiętki (Nepeta), płomyka (Phlox paniculata) czy liliowca (Hemerocallis).  Możemy zastosować na swoich rabatach zasadę kontrastu jak i łagodnego przeplatania się barw. Wszystko zależy od naszych upodobań. Róże możemy komponować z roślinami jednorocznymi, np. z lewkonią (Matthiola), cynią wąskolistną (Zinnia angustifolia), aksamitką (Tagetes) czy werbeną (Verbena) lub też z nieco żywotniejszymi bylinami . Niższe byliny stosujemy głównie do osłonięcia dolnych partii róż, inne dla złagodzenia lub też wyeksponowania koloru. Byliny pasujące do róż to przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla Mollis), ostróżka (Delphinium), łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata), pysznogłówka (Monarda), rozchodnik (Sedum), żurawka (Heuchera) czy wspominane wcześniej szałwia omszona (Salvia nemorosa)i kocimiętka (Nepeta). Tworząc rabatę różano-bylinową kierujemy się zazwyczaj zasadą stosowania nie więcej niż  ośmiu gatunków roślin na jednej rabacie. Sadząc byliny łączymy je w skupiska pamiętając, aby nie były one zbyt małe ani zbyt duże.

 

 

CZY RÓŻE LUBIĄ TRAWY?

Uwielbiają. W ich towarzystwie wyglądają pięknie, jednak jeśli chodzi o ich stosowanie w rabatach różanych , należy wykazać się pewną ostrożnością w ich doborze. Bujne trawy, takie jak turzyce, kosmatki czy kłosownice niezbyt pasują do szlachetnych róż. A na przykład trawy lubiące suche podłoża nie tolerują nawozów stosowanych dla róż. Ogromne miskanty czy bambusy, dla odmiany zagłuszą róże. Dlatego wybór traw dla rabat różanych nie jest zbyt duży. Może być to rozplenica japońska (Pennisetum), kostrzewa (Festuca) czy trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis ‘Overdam’).

 

 

RÓŻE A DRZEWA I KRZEWY

Chcąc posadzić róże w towarzystwie drzew i krzewów należy pamiętać aby nie zagłuszały delikatnych róż. Często są najlepsze jako tło. Możemy się zdecydować na bukszpany zwyczajne (Buxus serpenvirens), berberysy thunbergii (Berberis thunbergii), jałowce płożące czy łuskowate(Juniperus horizontalis i squamata), pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius), świerk kłujący (Picea pungens), sosnę pospolitą (Pinus silvestris) czy tawułę japońską (Spiraea japonica).