Kamienie w ogrodzie

Kruszywa i kamienie zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Wykorzystane w ogrodzie jako ozdoba rabat lub materiał do budowy nawierzchni, stanowią estetyczne uzupełnienie roślinności.  Naturalny wygląd sprawia, że idealnie wtapiają się w otoczenie tworząc harmonijne połączenie z innymi elementami.

 

Rabaty żwirowe, tzw. żwirowiska

Do tworzenia żwirowisk używamy grysu, żwiru lub otoczaków różnej wielkości. Wysypany kamień ma walory nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Gleba zabezpieczona jest przez nadmiernym wysychaniem dzięki ograniczaniu parowania wody. Zmniejsza się również wyrastanie chwastów. Na żwirowiskach najlepiej sadzić rośliny wyraziste i  o dekoracyjnych liściach.

 

 

Rodzaje kruszyw ogrodowych

Grys jest kruszywem łamanym i powstaje w wyniku rozdrabniania ziaren. Wielkość ziaren grysu oscyluje w granicach od 1 do 31 mm. W ofercie znajdziemy grys sortowany i sprzedawany we frakcjach, np. 16-22 mm lub 4-8 mm. Kształt grysu jest nieregularny i ma ostre krawędzie. Istnieje wiele rodzajów grysu o różnorodnej fakturze i kolorystyce. Dostępny w sprzedaży jest grys wapienny, granitowy, gnejsowy, bazaltowy i sjenitowy. Największą popularnością cieszy się biały grys o nazwie „Biała Marianna”.

 

 

Otoczaki są to fragmenty skały lub minerału wygładzonego podczas przemieszczenia się po dnie rzeki lub strumienia. Otoczaki mają różnorodną wielkość i kolorystykę. Wśród otoczaków przeważają kwarce, piaskowce i kwarcyty.

 

 

Żwir jest naturalnym kruszywem o wielkości ziaren od 4 do 63 mm i gładkich rantach. W przeciwieństwie do grysu, żwir słabo się klinuje i łatwo przemieszcza. Bardzo dobrze sprawdza się jako opaska wokół domu oraz osypka filtracyjna przy rurach drenarskich.