Ogród angielski – nastrój i romantyzm

Ogród angielski – bliżej natury

Ogrody angielskie datują się od XVII wieku. Były odpowiedzią na ogrody formalne i nieco sztuczne, jakie królowały w okresie baroku. Ogród angielski  miał naśladować niczym nieposkromioną naturę. Drugą ważną cechą była feeria barw, jaka roztaczała się po ogrodzie, elementy nawiązujące do historii oraz wypielęgnowany trawnik. Ogrody angielskie miały z założenia emanować romantyzmem, być nastrojowe i stylizowane na naturalne. Projektanci mają jednak duże pole do popisu. Wybór roślinności do tego typu ogrodów jest ogromny. Począwszy od rozłożystych drzew, poprzez kwitnące krzewy, aż po niezliczone byliny i cebule. W ogrodzie angielskim powinno być dużo roślin, muszą zachwycać kolorami przez większość roku i współgrać z małą architekturą ogrodową. Mimo tych nieformalnych założeń, w ogrodach angielskich możemy spotkać też regularne kształty:  równo przycięte żywopłoty i obwódki oraz stylizowane na różne formy krzewy i topiary. Ten ogrom roślin występujących w ogrodzie angielskim, mimo naśladowania natury, wymaga ciągłej pielęgnacji i opieki. Jednak nagrodą za włożony wysiłek jest romantyczny nastrój, jaki można znaleźć w tego typu ogrodach.

 

Dodatki w ogrodzie angielskim

Niewątpliwie bardzo istotnym elementem ogrodów angielskich jest mała architektura ogrodowa. W tego typu ogrodach wykorzystujemy naturalne materiały. Kamień, drewno i cegłę. Uzupełniamy to dodatkami kutymi, przeważnie żeliwnymi.  Elementy architektoniczne powinny nawiązywać do przeszłości, imitować stare ruiny czy sekretne przejścia. Ogród angielski to rozmaite murki, schodki, zaciszne miejsca, pergole i trejaże oraz nieodzowny detal – donice wypełnione kwiatami. Roślinność najczęściej stanowi część kompozycji  małej architektury.

 

 

Woda w ogrodzie angielskim

Ważnym akcentem w ogrodzie angielskim jest woda. Może występować w postaci strumieni, oczek wodnych lub wypływać z fontann, kamieni, poidełek dla ptactwa czy rzeźb. Delikatny szum wody nadaje ogrodom angielskim klimat romantyzmu i wyciszenia. Zarówno fontanny, jak i rzeźby powinny być z materiałów naturalnych i sprawiać wrażenie przeniesionych z przeszłości, podobnie jak pozostałe elementy architektoniczne.

 

 

Rośliny w ogrodzie angielskim

Jak wspomniano wcześniej, wybór roślin jest ogromny. Obowiązuje zasada : dużo i kolorowo przez cały rok. W tym zakresie można wykazać się pewną swobodą i niemal nieograniczoną inwencją twórczą.  Podobnie, jak ma to miejsce w przyrodzie, sadząc rośliny stosujemy na rabatach zasadę pięter i nie zostawiamy pustych przestrzeni. Dużym powodzeniem w ogrodach angielskich cieszą się przede wszystkim róże, hortensje, azalie, budleje, hosty, irysy i orliki, ostróżki, lawendy, jeżówki, płomyki, szałwie, kocimiętki,  piwonie i  ozdobne trawy . Nie możemy zapominać także o roślinach pnących, które są ważnym elementem dekoracyjnym murków, pergoli i trejaży.

Ogrody angielskie mają swój urok i klimat, ale pamiętajmy, że wymagają naszej uwagi. Z pewnością jednak, praca włożona w pielęgnację tego typu ogrodu zwróci się nam w postaci niesamowitych doznań wizualnych.