Podlewanie ogrodu – podstawowe zasady

Kiedy najlepiej podlewać ogród ?

Ta, z pozoru, prosta czynność wymaga stosowania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, że najlepszą porą dnia jest wczesny ranek i wieczór. Wybór takich pór dnia nie jest przypadkowy. Rankiem, słońce nie operuje jeszcze zbyt mocno, dlatego więcej wody przyjmie gleba, zaś zdecydowanie mniej jej wyparuje. Ponieważ najsuchsze dni przypadają na końcówkę wiosny i początek lata, w ciągu dnia temperatury mogą być dosyć wysokie, nawet do 30⁰C. Wówczas zgromadzone na roślinach krople wody mogą zadziałać jak soczewka ogniskowa i uszkodzić je. Poza utratą walorów estetycznych, uszkodzone części roślin stają się bardzie podatne na choroby i grzyba. Wieczorem, gdy słońce chyli się ku zachodowi, niebezpieczeństwo wypalenia części rośliny nie istnieje, woda nie wyparowuje zbyt szybko i zostanie lepiej wchłonięta przez glebę. Jednak istotne jest, aby nie robić tego zbyt późno, gdyż wówczas wilgoć na roślinach utrzymuje się zbyt długo i są wówczas bardziej podatne na rozwój chorób grzybowych.

 

Skuteczne podlewanie, czyli jakie?

W przeciwieństwie do roślin doniczkowych i balkonowych, zdecydowanie korzystniejsze jest podlewanie ogrodu rzadziej, ale bardziej intensywnie. Wówczas woda ma większą szansę, aby przeniknąć w głąb  gleby i skuteczniej zasilić system korzeniowy. Ilość wody i częstość podlewania w dużej mierze zależy od rodzaju gleby oraz roślinności, jaką mamy w ogrodzie. Gleby suche, lekkie i piaszczyste musimy zasilać wodą znacznie intensywniej niż ciężkie i gliniaste. Rośliny o płytkim systemie korzeniowym będą wymagały znacznie więcej podlewania, niż te z głębokim i rozbudowanym systemie korzeniowym. Mniej intensywne podlewanie dotyczy także sukulentów i innych roślin przyzwyczajonych do gorącego klimatu i małej wilgotności. Jeśli mamy grządki z niedawno posianymi roślinami, powinniśmy podlewać je wyjątkowo ostrożnie. Zbyt silny strumień wody, może po prostu wypłukać nasiona. Jeśli nie mamy systemu automatycznego nawadniania, zmieniamy końcówkę w wężu ogrodowym na taką, która da nam maksymalnie rozproszony strumień wody.

 

 

Jak ułatwić sobie życie?

Jeśli w naszym ogrodzie mamy glebę piaszczystą i lekką, wymaga ona obfitszego podlewania. Możemy poprawić te stan rzeczy dodając do naszej ziemi obornik lub wykonać ściółkowanie gleby. Ten ostatni zabieg sprawi, że woda będzie wolniej parować.

Z pomocą przychodzi nam również substancja magazynująca wodę pod nazwą HydroŻelu. Ten ciekawy wynalazek absorbuje wodę i zatrzymuje ją, dzięki czemu wchłanianie wody może się zwiększyć nawet dwustukrotnie. Łatwo zauważyć, że ten środek nie tylko zaoszczędzi nasz czas, ale także pieniądze.

Oczywiście największe ułatwienie to zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja i najlepiej wykonać ją jeszcze przed założeniem ogrodu. Dodatkowo zużycie wody spadnie nawet do 50%.

 

 

Jakie rośliny potrzebują najwięcej wody?

Najintensywniej należy podlewać warzywa i inne rośliny jednoroczne. Poza tym, jak już wcześniej wspomniano, bardziej należy podlewać rośliny o płytkim systemie korzeniowym, takie jak azalie, hortensje, hosty i paprocie. Z krzewów owocowych, należy obficie podlewać borówki, maliny czy żurawinę. Nie należy zapominać także o roślinach, które są mało odporne na suszę.

Prawidłowe podlewanie to jedna z najważniejszych czynności w naszym ogrodzie dająca gwarancję właściwego rozwoju roślin. Dlatego warto pokusić się o inwestycję w automatyczny system nawadniania, który nie tylko zaoszczędzi nasz czas i wyeliminuje błędy podczas podlewania, ale również znacznie zmniejszy rachunki za wodę.