5 przykazań pięknego trawnika – trawnik po zimie

Co możesz zobaczyć po zimie na swoim trawniku?

Bardzo często po okresie zimowym nasz trawnik może wyglądać niezbyt imponująco. Wyschnięte źdźbła albo porażone pleśnią pośniegową połacie mogą zatrwożyć niejedną osobę. Gdzieniegdzie możesz zobaczyć miejsca pozbawione trawy, będące efektem tworzenia się na trawniku zastoisk mrozowych i wodnych.  Nie załamuj rąk. Powiemy Ci, co należy zrobić, aby doprowadzić trawnik do poprzedniej formy. Pamiętaj, aby przystąpić do działania – trawa powinna być rozmarznięta i sucha.

 

 

Po pierwsze wertykulacja…

Zabieg niezwykle ważny i niezbyt doceniany przez właścicieli ogrodów. O wertykulacji pisaliśmy w poprzednim artykule, tutaj nadmienimy jedynie, że czynność ta jest niezbędna do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Stara, zniszczona darń zostanie tym sposobem usunięta, jak również zbędny mech i filc. Tym samym zrobisz miejsce na nowe źdźbła, które pojawią się wiosną. Po zabiegu wertykulacji to, co zbędne należy starannie wygrabić. Na połaciach pozbawionych darni, wykonujemy dosiewkę trawy. W sklepach są do nabycia specjalne mieszanki regeneracyjne.

 

Po drugie aeracja…

Aeracja ma na celu napowietrzenie gleby oraz rozluźnienie podłoża, co pobudzi trawę do rozkrzewienia się.  Korzenie rozrastają się, a wyrastające nowe źdźbła będą porastały teren gęściej. Zabieg ten wykonuje się specjalnymi urządzeniami, zwanymi aeratorami. W zależności od zbicia gleby możemy stosować aerację głęboką lub płytką, zwaną powierzchniową. W pierwszym przypadku otwory mogą sięgać nawet 8 mm, w drugim 3 mm. Specjalne końcówki aeratora wyciągają na powierzchnię zbite słupki ziemi i tym samym rozluźniają ją. Po zabiegu aeracji niezbędne jest staranne wygrabienie wyrzuconej przez maszynę ziemi.

 

Po trzecie nawożenie….

Wiosenne nawożenie ma na celu wzmocnienie darni i uzyskanie soczystego kolorytu.  Najczęściej stosujemy siarczan amonu oraz azofoski zawierające azot. Innym, pożądanym składnikiem nawozów jest fosfor, który pobudza rozwój systemu korzeniowego. Jeśli twój trawnik założony jest na kwaśnym podłożu dobrze jest zastosować po zimie wapnowanie specjalnym wapnem organicznym. Zabieg ten należy jednak wykonywać nie częściej niż co drugi sezon.

 

Po czwarte odchwaszczanie…

Aby Twój trawnik był piękny i bujny należy go odchwaścić. Stosujemy ten zabieg, gdy jest już cieplej, nie pada deszcz, a temperatura otoczenia przekracza 14 stopni. Producenci oferują szereg preparatów, które pomogą pozbyć Ci się niepożądanych gości. Odchwaszczanie stosujemy przed koszeniem. Tę czynność wykonujemy kilka dni później, gdy chwasty ulegną zniszczeniu. Pamiętaj, że tego typu preparaty są dość toksyczne i nie należy eksploatować trawnika  podczas ich stosowania.

 

Po piąte koszenie i podlewanie…

Te na pozór proste czynności mają bardzo duże znaczenie dla Twojego trawnika. Trawę należy kosić regularnie i niezbyt krótko oraz umiejętnie podlewać darń, czemu poświęciłam osobny artykuł.

 

Te pięć przykazań pięknego trawnika możesz wykonać sam. Jest to jednak pracochłonne zajęcie i wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.