Rabaty wzniesione – idealne do małego ogrodu

Coraz częściej budowa ogrodu to przedsięwzięcie nie tylko ogrodnicze, ale także architektoniczne. Elementy małej architektury ogrodowej nie tylko zagospodarowują przestrzeń, ale tworzą harmonijną całość z naszym domem. Altanki, letnie kuchnie, miejsca grillowe już na dobre zagościły w ogrodach, zwłaszcza u  osób z dużą powierzchnią działek i … zasobnym portfelem. Jednak możemy znaleźć takie elementy, które dodadzą uroku nawet niewielkim ogrodom i nie drenują kieszeni jak przedsięwzięcia o większym rozmachu.

 

RABATY PODWYŻSZONE – CO TO JEST?

Niewątpliwie hitem ostatnich lat w naszym kraju stały się rabaty podwyższane. Jest to wydzielony fragment podłoża, wsparty trwałym materiałem i wypełniony ziemią w której możemy sadzić drzewa, krzewy, byliny czy rośliny sezonowe. Mogą mieć one niewielką wysokość, np. 25 cm lub być całkiem pokaźne, sięgające nawet 120 cm.  Na tych ostatnich najlepiej sadzić pnącza lub rośliny płożące, które będą luźno zwisały wzdłuż murku czy palisady. Tego typu rabaty możemy umiejscowić nie tylko w naszym ogrodzie, ale także na tarasie czy skarpie. Ich funkcje są bardzo różnorodne. Mogą być przedłużeniem stylizacyjnym naszego domu, tworzyć podział ogro

du na strefy, tworzyć tarasy na skarpach czy wyznaczać uroczyska i romantyczne zakątki. Na terenach, gdzie próżno szukać wzniesień, a  działki są płaskie niczym stół, z pewnością urozmaicą naszą przestrzeń.

 

 

JAK WYKONAĆ WZNIESIONE RABATY?

Oprócz walorów typowo estetycznych, rabaty podwyższane czy inaczej wzniesione, posiadają również funkcje praktyczne. Są łatwiejsze w pielęgnacji i sprawdzają się idealnie na terenach, gdzie jakość gleby pozostawia wiele do życzenia. Wówczas możemy wypełnić przestrzeń ziemią, jakiej potrzebujemy bez obawy przemieszania z glebą macierzystą.  Materiał, którego możemy użyć do budowy podniesionych rabat, może być bardzo różny. A zatem obudowa rabaty może być wykonana z cegły, klinkieru, podkładów kolejowych, kamienia, betonowej lub drewnianej palisady, gabionów ,gazonów a nawet płytek ceramicznych i drewna. Jakkolwiek samo ułożenie nie powinno sprawiać trudności, tak wzmocnienie betonem i wylewka, może stanowić problem. W przeciwnym razie, nasza rabata będzie się deformować, osuwać i szpecić otoczenie. Koszt również jest zróżnicowany w zależności od wykorzystanego materiału i wielkości rabaty.