Co siejemy, co sadzimy wiosną w ogrodzie?

Dowiesz się, jakie rośliny wysiewamy i sadzimy wiosną oraz co jeszcze, oprócz prac porządkowych powinieneś zrobić w swoim ogrodzie.

 

Nie tylko sprzątanie ogrodu

Gdy uporasz się z pracami porządkowymi na swojej posesji, możesz zacząć typowe prace ogrodnicze. W tym czasie powinieneś nawieźć rośliny, trawnik oraz przygotować rabaty warzywne.

 

Rozsada

Kwiecień to czas wysiewu nasion kwiatów do skrzynek. Siejemy m.in. szałwię, werbenę, lwią paszczę. Skrzynki z wysianymi kwiatami wstawiamy do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura wyższa, niż 15 stopni, ale nie wyższa, niż 20 stopni. Inne kwiaty, takie, jak aksamitka, aster, cynia, floks, czy niecierpek możemy wysiać zarówno w skrzynkach, jak i na zewnątrz. Robimy to wówczas na specjalnej rabacie z żyzną glebą, specjalnie przeznaczoną na rozsady, zwaną rozsadnikiem.  Na 7 dni przed posadzeniem, musisz rozsadę zahartować, aby przywykły do warunków panujących na zewnątrz. W tym celu wystawiasz skrzynki z rozsadą na kilka godzin do ogrodu, na balkon lub otwierasz okno w pomieszczeniu, w którym je przechowujesz.

W drugiej połowie kwietnia sadzisz w ogrodzie rozsadę ze skrzynek lewkonii i lwich paszczy oraz roślin dwuletnich, takich jak na przykład bratki, stokrotki czy niezapominajki. Z pozostałymi czekasz do 15 maja.

 

Byliny

Kwiecień to dobry czas na rozmnażanie bylin przez podział. Postępujesz tak z jesiennymi astrami, bergeniami, gęsiówkami, hostami, liliowcami, macierzanką, ostróżkami, paprociami, rojnikami, rudbekiami, rozchodnikami, zawciągami, przetacznikami, nawłociami. Byliny rozdzielamy na mniejsze sadzonki.

Sadzonki pędowe rozmnażasz w maju. Należą do nich astry pędowe, dzielżany, pysznogłówki, rozchodniki, słoneczniki, złocienie, żagwiny i trzykrotki.

Gdy rozmnożone byliny się ukorzenią, przesadzasz je do ogrodu.

 

Nasiona

Wiosna to także czas wysiewania nasion do gruntu.

Na początku kwietnia, gdy aura sprzyja, a ziemia jest już rozmarznięta, wysiewasz czarnuszkę, ostróżkę jednoroczną, gipsówkę, nagietka.

Połowa kwietnia to dobry czas na wysiew godecji, maciejki, nachyłka, słonecznika, smagliczki, rezedy, wilca. Do rozsadnika wysiewamy aksamitkę, cynię, szarłat. W maju przesadzisz je na rabaty.

Pierwsza połowa maja to czas wysiewania fasoli, groszku, łubinu, powoju, nasturcji.

Pod koniec maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie oraz byliny.

 

 

Co sadzimy wiosną?

Połowa kwietnia to czas nasadzeń drzewek i krzewów owocowych z odkrytym systemem korzeniowym. Kwiecień to również czas sadzenia  krzewów róż.

W drugiej połowie kwietnia powinieneś posadzić rośliny bulwiaste, cebulowe i karpy – lilie, mieczyki, tygrysówki, zawilce wieńcowate, śniedki.

Pierwsza połowa maja to czas sadzenia begonii, ekomisów, iksjii, a druga dalii i pacioreczników.