Pielęgnacja ogrodu – fanaberia czy konieczność?

Ogród to nie tylko nasza wizytówka i miejsce, na które przechodzący ludzi kierują swoje spojrzenia, ale także nasza zielona przystań.  W ogrodzie rosną żywe rośliny, dlatego pielęgnacja ogrodu jest nieodzowną czynnością.

 

Kiedy pielęgnować ogród?

Oczywiście, optymalnym rozwiązaniem byłaby pielęgnacja ogrodu od wiosny, aż do późnej jesieni. Są jednak takie momenty, gdy jest ona niezbędna. Rozpoczynamy wiosną. Gdy znika śnieg i nie ma już mrozu, możemy rozpocząć pierwsze prace pielęgnacyjne. Rozpoczynamy od zgrabienia resztek z trawnika, nawiezienie oraz przekopania go, wysiewu kwiatów letnich oraz przycinanie i sadzenie krzewów i drzew owocowych.

Wiosenne prace pielęgnacyjne

Wiosenne prace pielęgnacyjne robimy najczęściej w marcu, o ile pozwoli nam na to aura.  W kwietniu sadzimy krzewy kwitnące oraz iglaki. W tym miesiącu również sadzimy byliny. Z letnich kwiatów siejemy m.in. słoneczniki, aksamitki czy nasturcje. Maj to czas na rododendrony i iglaki. Wiosną także odchwaszczamy nasz ogród, żeby nie dopuścić do kwitnienia chwastów i ich rozprzestrzeniania się. Wiosna – to także pora na pielęgnację trawnika. Oprócz nawożenia, przeprowadzamy wertykulację. Zabieg ten pozwoli na zebranie filcu, dzięki czemu trawa będzie zdrowiej rosła i będzie lepiej zaopatrywana w składniki odżywcze oraz wodę.

Jesienna pielęgnacja ogrodu

Jest równie ważna, co wiosenna. Przede wszystkim to czas w którym musimy przygotować rośliny do zimowego spoczynku. O tej porze roku również zbieramy plony i sadzimy nowe rośliny. Jesienią możemy sadzić rośliny zarówno z doniczek, jak i z gruntu. Drzewa i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym musimy sadzić w stanie spoczynku, czyli po zrzuceniu przez nie liści. Unikamy sadzenia roślin mało odpornych na mróz. W tym czasie możemy sadzić rośliny cebulowe.

To także dobra pora roku na przesadzanie roślin, głównie iglastych i zimozielonych, a także mocno rozrośniętych bylin.

Do jesiennej pielęgnacji musimy dodać wykopywanie wrażliwych roślin bulwiastych i cebulowych.

Te, które pozostają w naszym ogrodzie, musimy podczas jesiennej pielęgnacji zabezpieczyć przed mrozem. Dotyczy to także młodych roślin. Ziemię wokół takich roślin osłaniamy korą lub gałęziami iglastych krzewów lub drzew. Jeśli istnieje konieczność zabezpieczenia części nadziemnej, używamy do tego celu mat słomianych, jutowych bądź agrowłókniny.

Do jesiennej pielęgnacji ogrodu zaliczamy także opryski preparatami grzybobójczymi, aby zapobiec rozwojowi chorób w następnym sezonie.

Jesienią kosimy także trawnik, pamiętajmy jednak, aby przed nadejściem mrozów, nie był krótszy niż 5 cm. Ostatnie nawożenie robimy we wrześniu i systematycznie oczyszczamy nasz trawnik z opadłych liści.

Jakie narzędzia do pielęgnacji ogrodu?

Zarówno do pielęgnacji wiosennej, jak i jesiennej potrzebujemy odpowiednich narzędzi i maszyn. W naszym ogrodzie powinniśmy dysponować grabiami, konewką, kosiarką, kultywatorem, nożycami do traw, pazurkami, piłą, sadzarką, szpadlem i sekatorem.

 

Czy pielęgnowanie ogrodu warto zlecić fachowcom  ?

Coraz częściej jednak do pielęgnacji ogrodów wynajmowane są specjalistyczne serwisy. Dbają o zakres niezbędnych prac, jakie należy wykonać podczas wiosennej i jesiennej pielęgnacji ogrodu. Ceny zależą od zakresu zleconych prac. Jeśli korzystamy z usług serwisu regularnie, nasz ogród nie wymaga czasochłonnych zabiegów i wówczas cena jest zdecydowanie niższa. Jeśli jednak nie wiemy , co jest najważniejsze podczas pielęgnacji ogrodu wiosną i jesienią, warto pokusić się o tzw. serwis na godzinę. Stawka ustalana na jest na godzinny czas pracy serwisu, a zakres prac możemy zlecać na bieżąco.