Donice tarasowe to obowiązkowe wyposażenie, które posiada wiele zalet. Donice tarasowe pozwalają nam wprowadzić roślinny akcent tam, gdzie nie ma możliwości uprawiać ich w gruncie. Ponadto duży wybór donic, daje nam szeroki wachlarz możliwości – w donicy możemy sadzić zarówno gatunki jednoroczne, sezonowe, jak też stworzyć nasadzenia wieloletnie z drzew i krzewów.
Donice tarasowe dają nam dużą swobodę aranżacji, znacznie większą niż tradycyjne nasadzenia w gruncie. Donice możemy przestawiać, przesuwać, a także zmieniać nasadzenia, kiedy nam się znudzą.
Donice na tarasie mogą pełnić funkcję zielonego parawanu – chronić naszą prywatność, wydzielać strefę wypoczynkową i jadalnianą.
Donice tarasowe – jak wybrać?
Donice na taras są dostępne w wielu rodzajach – mamy do dyspozycji różnorodne tworzywa i wymiary. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, szukając donic dla siebie?
Istotny jest rozmiar donicy, który zależy od gatunków roślin, które chcemy posadzić. Dla drzew i krzewów konieczne będą większe pojemniki, spokojnie mieszczące bryłę korzeniową, natomiast nasadzenia sezonowe zadowolą się mniejszymi doniczkami i skrzynkami balkonowymi.
Dodatkowo, rodzaj nasadzeń wymusza tworzywo, z jakiego powinna być wykonana donica. Drzewa, krzewy i byliny to gatunki wieloletnie, więc donice w jakich rosną, będą przez wiele lat niezmiennie, narażone na wpływy zewnętrzne – deszcz, mróz, nasłonecznienie, jak też duże opory wewnętrzne, wywołane ciężarem podłoża i rośliny. Dlatego donice na nasadzenia wieloletnie muszą być bardzo wytrzymałe, solidne i mało wymagające. Bardzo dobrze sprawdzą się donice z betonu architektonicznego, lub tworzywa sztucznego, wzmocnionego włóknem szklanym. Materiały te nie sprawiają problemów, nawet w dłuższym użytkowaniu.
Poszukując donic na taras, warto wybrać takie, które pomogą nam w pielęgnacji roślin. Do dużych, ciężkich donic możemy dokupić podstawki na kołach, które ułatwią ich przesuwanie w czasie sprzątania, czy pielęgnacji. Natomiast regularne nawadnianie roślin doniczkowych pomogą utrzymać systemy nawadniania. To też doskonała propozycja dla osób zapracowanych, czy takich, które dużo podróżują, a mimo to nie chcą rezygnować z uprawy roślin w donicach.
Tworząc aranżacje w doniczkach, możemy ustawić obok siebie kilka egzemplarzy. W takim przypadku dobrze jest wybrać dominujący motyw, który będzie widoczny w kompozycji. Starajmy się łączyć ze sobą doniczki, wybierając jednakowe tworzywo lub barwę, ale w różnych rozmiarach. To pozwoli nam stworzyć ciekawe i eleganckie kompozycje, które nie będą wyglądać na przypadkowy misz-masz.
Donice tarasowe – gatunki roślin do donic?
Donice tarasowe możemy obsadzić zarówno roślinami sezonowymi, jak też nasadzeniami z gatunków wieloletnich.
Rośliny jednoroczne będą dynamicznie zmieniającym się akcentem, który urozmaici przestrzeń tarasu. W wiosennych kompozycjach możemy posadzić bratki, stokrotki, niektóre gatunki cebulowe, sadzone jesienią. Latem zastąpimy przekwitające rośliny nowymi kwiatami – tu zdecydowanie prym wiodą pelargonie, surfinie, które uzupełniamy przewieszającą się komarzyca lub bakopą. Orientalnie będzie wyglądał wilec ziemniaczany, thunbergia czy rozwar. W donicach ustawionych w cieniu sprawdzi się niecierpek. Z letnich kwiatów mamy do wyboru także ciekawe dalie miniaturowe, czy też begonie, aksamitki, osteospermum, oraz trawy ozdobne. Ciekawie w donicach komponują się również niebieska lobelia, czy przewieszająca się werbena.
Jesienią w donicach na tarasie nie może zabraknąć chryzantem i wrzosów. Te ostatnie przetrwają aż do wiosny.
Jeżeli chodzi o gatunki wieloletnie, wybór jest również ogromny. Wiele bylin dobrze rośnie w donicach, ale pamiętajmy, aby dobrać je do warunków panujących na tarasie.
Do donic ustawionych w cieniu polecamy :
- hosty, liczne odmiany;
- barwinek pospolity;
- runianka japońska;
- serduszka okazała;
- kokoryczka wonna;
- naparstnica purpurowa;
- brunera wielkolistna;
- kopytnik pospolity.
Natomiast w donicach na słonecznym stanowisku sprawdzi się :
- rozchodnik, wiele odmian i gatunków;
- jeżówka w odmianach;
- liliowce;
- werbena patagońska;
- liatra kłosowa;
- pysznogłówki;
- szałwia w odmianach.
Dominującym akcentem w nasadzeniach wieloletnich będą drzewa i krzewy. Tu do dyspozycji mamy drzewa:
- klony palmowe;
- brzozy np. Long Trunk;
- rajskie jabłonie;
- katalpę;
- wierzbę Hakuro-Nishiki;
- miłorząb japoński;
- modrzewie;
- jodłę koreańską;
- a także żywotniki i thuje.
Natomiast jeżeli chodzi o krzewy to możemy posadzić :
- bukszpan;
- sosnę górską – kosodrzewinę;
- liczne jałowce, zarówno płożące jak też kolumnowe;
- świerk biały, np. odmiana Conica;
- irgi w odmianach;
- berberysy;
- tawuły;
- bez lilak;
- pęcherznice;
- jaśminowce;
- róże;
- trzmielinę położoną;
- krzewuszkę cudowną.
Łącząc ze sobą kilka roślin w jednej donicy, pamiętajmy, aby wybierać gatunki o podobnych wymaganiach siedliskowych i pielęgnacyjnych. Kompozycje w donicach powinny być tworzone z gatunków, które różnią się pokrojem i wysokością, co nada kompozycji przestrzennej głębi. Natomiast jeżeli chodzi o kolorystykę, lepiej wybrać jeden – dwa kolory, które będą dominować.
Każdy miłośnik zdrowego jedzenia zgodzi się, że w donicach warto również uprawiać gatunki jadalne. W pojemnikach dobrze czują się :
- sałata;
- szpinak;
- pomidory;
- zioła jak bazylia, tymianek, mięta, szczypiorek, pietruszka, koper, melisa;
- poziomki i truskawki;
- fasola szparagowa i tyczna.
Donice tarasowe – jak dobrze posadzić w nich rośliny?
Donice tarasowe i posadzone w nich rośliny nie będą sprawiać problemów, jeżeli prawidłowo posadzimy tam wybrane gatunki. Musimy pamiętać o 3 ważnych elementach :
- drenażu;
- izolacji;
- podłożu.
Drenaż w donicy tarasowej
Drenaż w donicy tarasowej ma za zadanie odprowadzać nadmiar wody poza obręb korzeni. Wiele roślin nie toleruje stojącej w korzeniach wody, co objawia się chorobami lub obumieraniem roślin. Dlatego w donicach ustawionych na zewnątrz konieczny jest drenaż, a także otwór odpływowy w dnie donicy. Elementy te będą odprowadzać nadmiar wody, pochodzącej zwłaszcza z opadów atmosferycznych.
Jak wykonać drenaż?
Drenaż w donicy możemy wykonać z keramzytu, czyli wypalonego z gliny, porowatego granulatu, lub resztek z potłuczonych, ceramicznych donic. Na początek upewniamy się, że otwór odpływowy w dnie jest drożny, następnie osłaniamy go przed zasklepieniem większym głazem, lub kawałkiem pękniętej donicy. Dalszy etap polega na wsypaniu na dno donicy warstwy keramzytu. Grubość warstwy drenażu zależy od donicy, i wynosi od 1,5 cm w mniejszych donicach, do 10 cm w tych największych. Następnie na keramzycie układamy geowłókninę, zatrzymującą podłoże, które mogłoby być wypłukane przez odpływającą wodę.
Izolacja w donicy tarasowej
Izolacja w donicy tarasowej ma chronić wrażliwsze gatunki wieloletnie przed przemarzaniem, oraz latem przed nadmiernym nagrzewaniem się korzeni. Izolację wykonujemy ze styropianu, który umieszczamy we wnętrzu donicy, pomiędzy jej ścianką, a podłożem. Na styropian możemy wywinąć geowłókninę, którą przykrywamy także drenaż.
Podłoże w donicy tarasowej
Podłoże w donicy tarasowej musi być dopasowane do wymagań roślin. Pamiętajmy o tym, że wymiana podłoża przy uprawie dużych gatunków wieloletnich, jest trudna. Dlatego o podłoże musimy szczególnie zadbać, dostarczając roślinom najwyższej jakości gleby.
Sadząc rośliny w donicy, kilkakrotnie w czasie ich umieszczania w donicy, powinniśmy podlać podłoże, tak, aby podłoże dokładnie osiadło, docierając pomiędzy korzenie roślin.
Donice tarasowe pozwalają nam wprowadzić w to miejsce piękne rośliny. Przestrzeń tarasu skąpana w zieleni, sprzyja wypoczynkowi, dlatego warto zainwestować odrobinę wysiłku i stworzyć kilka doniczkowych kompozycji.
Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl .