Fertygacja – Nowoczesny sposób nawożenia roślin

Co to jest fertygacja i na czym polega?

Fertygacja jest to sposób nawożenia roślin nawozami mineralnymi, które rozpuszczane są w wodzie. Jest to metoda nawożenia skierowana do osób posiadających lub planujących wykonanie nawaniania zautomatyzowanego. Nawóz z wodą podawany jest roślinom właśnie poprzez system automatycznego nawadniania, głównie poprzez linię kroplującą oraz mini zraszacze rabatowe. Urządzeniem niezbędnym jest dozownik proporcjonalny. Podłącza się go do sieci wodociągowej, a jego jedyną siłą napędzającą jest ciśnienie wody. Pod jej wpływem, mechanizm zasysa zagęszczony preparat, dozuje określoną proporcję, a następnie miesza preparat z wodą. Otrzymany w ten sposób roztwór zostaje przesłany dalej. Dozowana wartość wtryskiwanego preparatu jest zawsze proporcjonalna do ilości wody przepływającej przez dozownik, niezależnie od zmian natężenia przepływu wody lub jej ciśnienia w sieci.

 

Dlaczego stosujemy fertygację?

Celem fertygacji jest uzupełnianie niedoborów składników pokarmowych bezpośrednio przy systemie korzeniowym roślin. Nawóz uprzednio rozpuszczony jest o wiele bardziej przyswajalny dla roślin, niż nawóz w postaci stałej, a dodatkowo technika ta pozwala zmniejszyć dawki nawozów.

Fertygacja jest sposobem bardzo wygodnym – pozwala na wielokrotne podawanie ściśle określonej dawki nawozu oraz wpływa korzystnie na jakość roślinności przy ograniczonej pracy oraz zużyciu maszyn i przyrządów do nawożenia. Jednak aby prawidłowo przeprowadzić ten zabieg potrzebna jest dobra instalacja nawadniająca, która zagwarantuje równomierność w podawaniu wody i nawozów. Jest to jeden z głównych warunków, które należy spełniać.

 

Gdzie fertygacja najlepiej się sprawdzi?

Ogromną popularność metoda ta zyskała w sadownictwie, np. w bezglebowej uprawie truskawek, na plantacjach borówki wysokiej czy w sadach. Fertygację można stosować również w innych uprawach. Wspaniale sprawdzi się też w małej skali w ogrodach przydomowych. W zależności od tego, gdzie w ogrodzie dociera woda ze zraszaczy lub kroplowników, tam można użyć nawadniania wraz z nawożeniem. Metoda ta wspaniale sprawdzi się przy nawożeniu trawnika, rabat ozdobnych czy warzywnika.

 

W jaki sposób wykonujemy fertygację?

Aby wykonać fertygację potrzebne są specjalne, w pełni rozpuszczalne w wodzie, nawozy.  Użycie innych nawozów może powodować blokowanie kroplowników lub dysz minizraszaczy. Na początek należy poznać potrzeby nawozowe roślin oraz zbadać glebę pod kątem jej zasobności w składniki mineralne – tak, aby dowiedzieć się, jakich nawozów użyć.  Prawidłowe stosowanie fertygacji możliwe jest tylko przy pełnej wiedzy na temat potrzeb i wymagań roślin, a także w oparciu o nowoczesne metody diagnostyczne. Jeśli chodzi natomiast o minimalną i maksymalną zawartość składników mineralnych w glebie, przy fertygacji obowiązują takie same zasady, jak w przypadku nawożenia posypowego.

 

Na co należy zwracać uwagę  przy wprowadzaniu fertygacji?

Przy stosowaniu fertygacji należy uważać, aby nie wprowadzić zbyt wielu składników mineralnych do gleby (nie należy nawozić na zapas). W warunkach klimatycznych Polski stosowanie fertygacji można powtarzać mniej więcej w odstępach tygodniowych przy uprawach specjalnych, a w ogrodach przydomowych tak, jak przy tradycyjnym nawożeniu – wiosną, latem i jesienią.  Powinniśmy starać się tak dobrać dawki, aby ilość podawanych nawozów wystarczała roślinom do czasu następnej aplikacji.  Należy również pamiętać, że dawki nawozowe powinny być zróżnicowane i mocno rozwodnione. Nadmierne stężenie szybko doprowadzi do zasolenia i przemineralizowania podłoża. Ostateczne stężenie pożywki, które zastosujemy, zależy jednak od częstotliwości jej podawania – dlatego przed wykonaniem zabiegu warto ustalić harmonogram nawożenia.

Z pewnością ta innowacyjna metoda nawożenia jest bardzo wygodna i oszczędza dużo czasu przy pielęgnacji ogrodu, jednak wymaga jednocześnie dużej wiedzy z zakresu rozpuszczalności nawozów i możliwości ich mieszania. Najrozsądniej jest zapytać naszego ogrodnika lub specjalistyczną firmę, zajmującą się pielęgnacją ogrodów, o możliwość oraz zasadność wprowadzenia tej metody do programu pielęgnacji roślin na terenie naszej posesji.

Metodę fertygacji  wprowadziła również firma LubimyOgrody.pl. Zapraszamy do konsultacji i dogłębniejszych informacji w sprawie wprowadzenia tej metody w swoim ogrodzie.

Opracowanie na podstawie :  Treder W. 2003. Wpływ fertygacji nawozami azotowym i wieloskładnikowym na zmiany chemiczne gleby oraz wzrost i owocowanie jabłoni. Monografie i Rozprawy, ISK, Skierniewice.