Ogród w stylu wiejskim – powrót do natury

Ogrody w stylu wiejskim to nie tylko rośliny. Powiemy Ci, jak zaaranżować ogród w stylu wiejskim i jakie są jego charakterystyczne cechy. Przekonasz się, że założenie wiejskiego ogrodu jest łatwiejsze, niż myślisz.

 

Dlaczego ogród wiejski?

Po zgrzebnym okresie , kiedy domy wyglądały niemal identycznie, a osiedla były zbiorowiskiem sześcianów, zatęskniliśmy do urokliwych domków z czerwoną dachówką i białym płotem. Jedni wybudowali tego typu domy na przedmieściach, inni kupili siedliska lub ziemię poza miastem, by stworzyć zaciszną enklawę i uciec od miejskiego zgiełku. Do takiej zabudowy najbardziej pasuje ogród  niezbyt formalny, rustykalny czyli innymi słowy w stylu wiejskim. Ogrody i ogródki wiejskie usytuowane były najczęściej wokół domu na niewielkiej powierzchni. Charakterystyczną cechą ogrodów w stylu wiejskim jest uprawa współrzędna. Ten matematycznie brzmiący termin to nic innego jak przemieszanie nasadzeń roślin ozdobnych i użytkowych. Zatem, między roślinami ozdobnymi możemy spotkać główki kapusty czy łodygi selera albo ziemniaków. Tego typu uprawa w ogrodach wiejskich ma swoją funkcję. Przemieszane nasadzenia lepiej chronią przed szkodnikami. Warzywa z wiejskiego ogrodu były kiedyś czymś naturalnym i nie wyobrażano sobie ogrodu bez ich obecności. Dzisiaj kupujemy warzywa i owoce w sklepach, często mało ekologiczne, dlatego coraz częściej wracamy do własnych upraw i tworzymy w naszych ogrodach warzywniki . Ponieważ ogrody wiejskie niegdyś skupiały się na niewielkiej powierzchni, dzielono je na kilka części. Oddzielano je od siebie żywopłotami z ligustru lub wiciokrzewu, niekiedy drewnianymi płotkami lub pergolami, tworząc przyjemne i spokojne zakątki.

 

 

Najpopularniejsze rośliny do ogrodu wiejskiego

Wybór roślin ozdobnych do ogrodu w stylu wiejskim nie jest ściśle określony. Możemy wykazać się własną inwencją i dużą swobodą w ich wyborze. Wymienimy jednak te, które są charakterystyczne dla ogrodu w stylu wiejskim: są to szałwie, lawendy, rozchodniki, ostróżki, trawy ozdobne, róże, maki, chabry, lwie paszcze, malwy, hosty, rudbekie, piwonie, słoneczniki i płomyki wiechowate. W ogrodach wiejskich spotykamy zarówno byliny  jak i rośliny dwuletnie czy jednoroczne. Trawniki w wiejskich ogrodach najczęściej zastępują łąki kwietne. W sklepach ogrodniczych można nabyć gotową mieszankę nasion. W skład łąki kwietnej wchodzą m.in. złocenie zwyczajne, firletki, jaskry, wyki, krwawniki, chabry i krwiościągi. W ogrodzie wiejskim nie powinno zabraknąć warzywnika i ogródka zielnego.

 

Elementy ogrodu w stylu wiejskim

To, co charakteryzuje wiejskie ogrody, to kamienne ścieżki, drewniane i kute pergole, łuki, małe płotki, kwietniki na oknach czy stare fragmenty umeblowania lub wiekowe sprzęty domowe obsadzone kwiatami. Możemy spotkać stare wozy drabiniaste, drewniane beczki, cynowe wiadra, kute krzesła czy stoliki, a nawet łóżka wypełnione kwiatami. Ściany domów przyozdabiane są pnączami i różami pnącymi. Ważnym elementem wiejskiego ogrodu są karmniki, budki lęgowe i poidełka dla ptactwa.  W ogrodzie wiejskim nie powinno także zabraknąć miejsca na ognisko lub wędzarni w stylu rustykalnym. Jeśli posiadamy dzieci, powinniśmy zadbać o wkomponowanie piaskownicy czy domku na drzewie.  W ogrodzie wiejskim musimy także wygospodarować miejsce na kompostownik. Pamiętajmy, żeby gromadzić w nim tylko zdrowe części roślin bez chwastów czy resztek jedzenia.