Rabata przydomowa z wykorzystaniem iglaków

Rabaty iglaste w ogrodnictwie cieszą się bardzo dużą popularnością. Zarówno my sami jak i doświadczeni architekci chętnie sięgamy po te rośliny. Czym zasłużyły sobie na takie uznanie?

Otóż kompozycje w której znajdują się drzewa i krzewy iglaste są bardzo funkcjonalne i uniwersalne, można stosować je nawet na ubogim i suchym podłożu, nie straszne im również słońce ani cień. Ponadto ważną cechą jest ich niezwykła dekoracyjność, która w dodatku utrzymuje się przez cały rok. Inną cenną zaletą jest różnorodność gatunków i odmian. Mogą mieć przeróżne kształty, wysokości, odcienie i długości igieł, np. możemy spotkać iglaki o kolorze zielonym, żółtym, żółtozielonym, niebieskawym, nawet takie z częściowo wybielonym ulistnieniem. Bardzo dobrze znoszą również przycinanie, a wiec możesz je formować wedle uznania. Iglaki nie są roślinami wymagającymi, są łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Nawet jeżeli jesteś początkującym „ogrodnikiem” nie powinieneś mieć większego problemu z założeniem i pielęgnacją takiej rabaty.

Jeżeli przekonały Cię te argumenty koniecznie zapoznaj się z poniższymi gatunkami iglaków. Może, któreś szczególnie przypadnie Ci do gustu.

 

Przykładowe gatunki drzew i krzewów iglastych

W większych ogrodach, parkach można pokusić się o posadzenie większych, majestatycznie wyglądających drzew iglastych takich jak świerk pospolity, jodła pospolita, daglezja zielona, jodła kalifornijska, świerk serbski, metasekwoja chińska, cyprysik nutkajski, choinę kanadyjską albo drzewiaste, duże odmiany świerka kłującego czy sosny czarnej. Do dużych ogrodów nadaje się też zrzucający igły modrzew europejski.

Jeżeli chodzi o mniejsze ogrody szczególnie polecane są gatunki wolno rosnące, formy drzewiaste szczepione na pniu oraz odmiany karłowe. Do takich gatunków zaliczają się: jodła koreańska, sosna limba, formy szczepione na pniu, krzewy iglaste o pokroju kolumnowym, stożkowym lub kulistym (np. żywotnik zachodni ‘Globosa’ czy kosodrzewina ‘Mops’). Bardzo ciekawą propozycją są iglaki o zwieszających się gałęziach (np. cyprysik nutkajski ‘Pendula’), o kolumnowym pokroju (np. jałowiec skalny ‘Skyrocket’). Najczęściej sadzimy żywotniki zachodnie (tuje), cyprysiki, jałowce i cisy. Dość popularna jest odmiana świerka białego \’Conica\’ o idealnie stożkowatej koronie lub płożące się odmiany jałowców. Odmiany karłowe znajdziemy np. w odmianach sosny górskiej zwanej kosodrzewiną.

Przy zakupie szczególną ostrożność należy zwrócić na gatunki iglaków o egzotycznych nazwach, które być może wyglądają oryginalnie i ciekawie, jednak są roślinami bardziej wymagającymi od podstawowych gatunków ( np. sośnica japońska lub kuningamia chińska). Gdy jednak zdecydujemy się na zakup, musimy poznać ich wymagania aby uniknąć błędów w uprawie i  nie stracić pięknego okazu. Tu najlepiej poradzić się eksperta.

 

Projektowanie rabaty iglastej

Gdy zakupimy już swoje wymarzone rośliny musimy je jakoś umieścić w naszym ogrodzie. No właśnie. Nie zawsze wystarczy „jakoś”. Przy tak różnorodnych formach i kolorach gatunków iglaków często możemy popełnić wiele błędów w kompozycji. Aby stworzyć dobrze wyglądającą i komponującą się z resztą ogrodu rabatę należy mieć niebanalny pomysł i wyczucie. W przeciwnym razie nawet najpiękniejsze okazy mogą zginąć i wtopić się w tło. W takim przypadku bardzo często warto poradzić się eksperta, który stworzy kompozycję idealną właśnie dla Twojego ogrodu.

Tworząc rabatę z roślin iglastych nie zawsze należy używać tylko gatunków iglastych. Aby przełamać monotonię i dodać blasku rabacie warto również użyć mało wymagające gatunki bylin i krzewów oraz drzew liściastych. Z roślinami iglastymi można wspaniale komponować wrzosowate krzewinki i trawy ozdobne. Natomiast na tle zielonych iglaków wspaniale wyglądają krzewy liściaste o kolorowych pędach, np. dereń biały lub biała topola osika. Pięknie wyglądają również specjalnie tworzone kontrasty z kolorowych bylin, np. aksamitka rozpierzchła, dimorfoteka pomarańczowa, smagliczka nadmorska, portulaka wielkokwiatowa czy begonia wiecznie kwitnąca.

Specjalnie dla państwa przygotowaliśmy mini projekt rabaty z wykorzystaniem roślin iglastych. Jest to rabata w kształcie koła o średnicy 8m.

 

Opis koncepcji rabaty iglastej

Rośliny posadzone na tej rabacie preferują stanowiska dobrze nasłonecznione. Najlepiej będą rosły na piaszczystym i lekkim podłożu o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Jej mocnymi akcentami są gatunki iglaste: wysoki świerk srebrny, wysmukły jałowiec pospolity i sosna limba. Niższą warstwę stanowią gatunki płożących się jałowców, sosna górska oraz trzmielina pospolita. które kolorem kontrastują z zimnym odcieniem świerku. Kolorowym dodatkiem przełamującym zieloną kolorystykę są jednoroczne białe byliny gipsówki oraz różowe kwiaty begonii stale kwitnącej. Dodatkowo uroku i naturalności dodają gdzieniegdzie umieszczone otoczaki oraz podświetlenie rabaty.

 

Roślinność zastosowana w koncepcji:

Liściaste:

  • Trzmielina Fortune\’a ‘Emerald Gaiety’ (Euonymus fortunei)

 

Iglaste:

  • Jałowiec pośredni ‘Gold Star’ (Juniperus media ‘Gold Star’)
  • Jałowiec płożący ‘Icee blue’ (Juniperus horizontalis ‘Icee blue’)
  • Jałowiec pospolity ‘Sentinel’ (Juniperus communis ‘Sentinel’)
  • Jałowiec sabiński (Juniperus sabina)
  • Sosna limba (Pinus cembra)
  • Sosna górska kosodrzewina var. pumilio (Pinus mugo var.pumilio)
  • Świerk srebrny ‘Glauca’ (Picea pungens Glauca’)

 

Byliny:

  • Begonia stale kwitnąca różowa (Begonia semperflorens)
  • Gipsówka trwała biała (Gypsophila paniculata)