Pielęgnacyjne cięcie róż

Dowiesz się, jak obchodzić się z niezwykłymi kwiatami, jakimi są róże. Jak i kiedy przeprowadzać pielęgnacyjne cięcie i przycinanie róż i jak o nie zadbać, aby były piękne i zdrowe.

Nie ma chyba osoby, która nie chciała by mieć w swoim ogrodzie krzewów róż. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych kwitnących gatunków roślin ogrodowych. Róże pasują do większości typów ogrodów i dodatkowo wspaniale kwitną roztaczając wokół siebie piękne zapachy.

Niestety bardzo często z nich rezygnujemy zastępując je innymi krzewami. Dlaczego? Przede wszystkim boimy się wszelkich prac ogrodowych związanych z ich uprawą. Róże to rośliny dość wrażliwe i wymagające. Aby pięknie kwitły i cieszyły nasze oczy musimy im poświęcić wiele uwagi i czasu. Prace pielęgnacyjne to m. in: podlewanie, nawożenie, ściółkowanie, walka z chwastami, kopczykowanie, cięcia pielęgnacyjne. Wiele zależy również od odmiany jaką wybierzemy. Jednak przy odpowiedniej wiedzy i dobrych chęciach bez problemu poradzimy sobie nawet z najbardziej problematycznymi krzewami. Naprawdę warto.

 

Przycinanie róż – nieodzowna czynność

W dzisiejszym artykule powiemy Ci w jaki sposób poradzić sobie z cięciem i przycinaniem róż. Jest to jeden z podstawowych zabiegów przy ich pielęgnacji. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiednie skrócenie pędów, ale także późniejsze ukształtowanie struktury krzewu, dzięki czemu róże będą rokrocznie niezawodnie kwitły i zdobiły nasz ogród.

Na początek musisz za zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Potrzebny Ci będzie ostry sekator. Pozwoli on na cięcie twardszych i grubszych pędów. Często można spotkać także różne piły jednak nie zaleca się ich stosowania gdyż zęby piłki powodują zwykle większe uszkodzenia poprzez nierówną powierzchnię rany jaką pozostawiają po cięciu. Najlepiej aby sekator miał dłuższe rączki – ułatwi Ci to pracę, wystarczy przyciąć gałązkę a potem chwycić ją sekatorem i wyciągnąć bez dotykania palcami. Niezbędne są również grube skórzane rękawice, które ochronią nasze dłonie przed poranieniem ostrymi kolcami.

Ogólne zasady przycinania róż są takie same dla większości odmian. Wycinamy pędy suche, chore, uszkodzone, stare. Pamiętajmy o usunięciu pędów wyrastających z podkładki.  Zachować należy zdrowe pędy o podobnej sile wzrostu, aby utrzymać równowagę. Są to pędy skierowane na zewnątrz rośliny. Pierwsze cięcia wykonujemy rok lub dwa od posadzenia krzewu. Po takim czasie krzewy powinny się już dobrze ukorzenić. Wykonując cięcia zbyt wcześnie doprowadzimy do zbyt szybkiego starzenia się roślin. Należy również pamiętać, że pędy tniemy ukośnie 0,5-1 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony tak, aby woda spływała od oczka.

 

Kiedy przycinać róże?

Cięcie zasadnicze, wykonywane jest wiosną. Wykonujemy je w drugiej połowie kwietnia, tydzień-dwa po rozgarnięciu kopczyków chroniących korzenie. Latem (do początku września) wycinamy przekwitłe kwiatostany u róż powtarzających kwitnienie, co pobudza je do zawiązywania nowych pąków. Tniemy za drugim-trzecim liściem od góry. Róż nie powinno przycinać się pod koniec sezonu, ponieważ rany po przyciętych gałązkach mogą nie zagoić się przed zimą a ich pędy będą bardziej narażone na przemarzanie. Jesienią róże możemy przycinać tyko wtedy gdy pędy są porażone przez choroby lub gdy nie mieszczą się pod zabezpieczenie jakie zakładamy na zimę. Gdy zdecydujemy się jednak na taki ruch należy pamiętać o użyciu maści ogrodniczych lub farb emulsyjnych z dodatkiem fungicydu na rany powstałe w miejscach cięcia.

 

Jak przycinać róże?

Metody i sposoby cięcia róż zależą w głównej mierze od ich rodzaju. Inaczej będzie się cięło róże pnące a  inaczej pienne. Możemy rozróżnić takie grupy jak:

  • Róże wielkokwiatowe (pojedynczy kwiat) i wielokwiatowe (kilka kwiatów w pęku) – Zostawiamy 4-6 (u wielokwiatowych więcej) młodych pędów. Aby uzyskać mniej, ale wielkich kwiatów, tniemy silnie, nad trzecim-czwartym pąkiem (oczkiem), by zaś mieć dużo kwiatów na krótszych pędach, tniemy wyżej, nad piątym-szóstym pąkiem. Jeżeli chcemy mieć ładnie rozgałęziony i gęsty krzew powinniśmy go ciąć nisko. Pod koniec lata nie obcinamy już przekwitniętych kwiatów, bo róże muszą zdrewnieć przed zimą. Wycinamy także wszystkie pędy z objawami chorób oraz te które nadmiernie zagęszczają krzew lub wyrastają w nieodpowiednim miejscu – np. odrosty od podkładki róży szczepionej na pniu.
  • Róże miniaturowe – zostawiamy nawet kilkanaście młodych pędów, które skracamy na 5-8 oczek (mniej więcej 15 cm nad ziemią).
  • Róże pienne – tniemy za drugim-czwartym oczkiem i usuwamy pędy wyrastające z podkładki.
  • Róże pnące – przycinamy gałązki przyziemne, które mają więcej niż 4 lata . Cięcia robimy dopiero po kwitnieniu. Róże pnące kwitną najczęściej na pędach kilkuletnich, więc co 2-3 lata wycinamy przy ziemi te najstarsze. Długie gałązki możemy skrócić. U odmian o wiotkich pędach skracamy starsze o 1/3 długości.
  • Róże okrywowe i parkowe – potrzebują cięcia odmładzającego wykonywanego co 4-6 lat. Mocno skracamy nazbyt rozrośnięte okazy okrywowych. U odmian pochodzących od dzikich róż nie usuwamy przekwitłych kwiatów, ponieważ zawiązują one ozdobne owoce. Róże parkowe przycinamy dopiero po kwitnieniu.
  • Róże rabatowe – przycinamy tylko chore i przemarznięte pędy. Poza cięciem na wiosnę, podczas okresu wegetacji należy usunąć dzikie pędy wyrastające z podkładki (usuwamy zaraz przy korzeniu). Rosną one bardzo szybko i osłabiają cały krzew. Wszystkie pędy przycina się ostrym sekatorem, delikatnie ukośnie ok. 4-5 cm. od oczka.

 

 

Ciekawostka dotycząca róż

Najnowsze spostrzeżenia dotyczące róż są zaskakujące. Otóż odkryto po jednej z silnych nawałnic jaka przeszła nad Europą, że połamane pędy róż zaskakując szybko się zregenerowały. Stąd niektórzy ogrodnicy zrezygnowali z cięcia róż i zastąpili je nadłamywaniem pędów w określonych miejscach. Po obumarciu ułamanego fragmentu, usuwają je.

W przypadku wszystkich odmian róż rośliny po cięciu warto zasilić nawozem wieloskładnikowym ze zwiększoną zawartością azotu. Dzięki temu krzewy będą produkować silne i zdrowe pędy. Nie zapominajmy również o systematycznym podlewaniu. Narzędzia  wykorzystywane do prac pielęgnacyjnych należy skutecznie odkazić (np. w alkoholu lub środku grzybobójczym) aby uniknąć przenoszenia chorób z jednej rośliny na drugą orz odpowiednio zakonserwować aby służyły nam na długie lata.

Jeżeli nadal nie jesteś przekonany, że poradzisz sobie z cięciem zawsze możesz przekazać swoje piękne okazy w ręce doświadczonego ogrodnika. Pomoże to uniknąć rozczarowań i utraty pięknych krzewów.

Koniecznie zajrzyj do naszych wcześniejszych artykułów na temat róż : Róże – królowe Twojego ogrodu i Co komponuje się z różami?