Skuteczne sposoby na ślimaki

Opowiem Ci jak skutecznie zwalczyć ślimaki w ogrodzie bez konieczności stosowania środków chemicznych. Domowe sposoby mogą niekiedy wydawać się zaskakujące, ale są sprawdzone i przynoszą efekty.

 

Gdzie najczęściej spotykamy ślimaki?

Stworzenia te najchętniej przybywają do miejsc wilgotnych i cienistych. Żywią się roślinami ozdobnymi, warzywami i w dużych ilościach potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Pozbyć się tych nieproszonych gości można dwojako. Zbierając je ręcznie i wypuszczając w miejscu, gdzie nie będą zagrażać naszym roślinom lub usuwając je na zawsze. Pierwszy ze sposobów może wydawać się bardziej humanitarny, ale niestety, jest pracochłonny i mniej wydajny. O ile ślimaki posiadające muszelkę są dość proste do zbierania, tak te, które są jej pozbawione, już nie. Te ostatnie w ciągu dnia są niewidoczne, najczęściej ukrywają się w cienistych zakamarkach ogrodu i uaktywniają się dopiero wieczorem.

 

 

Co lubią ślimaki ?

Ciekawostką jest fakt, że ślimaki są piwoszami. Jeśli zostawimy w ziemi naczynko wypełnione tym płynem, możemy być pewni, że ślimaki pojawią się na tej zakrapianej imprezie. Niestety, dla nich jest to droga bez powrotu. Piwo to jeden z największych wabików na ślimaki. Kolejnym sposobem na zwabienie ślimaków w jedno miejsce, jest wykonanie pułapki. Może być to deska, papa, wilgotna ścierka lub liście kapusty. W ciągu dnia, gdy słońce jest dokuczliwe, ślimaki będą szukały schronienia przed jego promieniami i lokowały się pod naszymi pułapkami. Żeby zwiększyć skuteczność tej metody, możemy zastosować przynęty pokarmowe. Ślimaki chętnie skuszą się na plasterki jabłek, marchewki czy ziemniaka.

 

 

Czego nie lubią ślimaki ?

Jakkolwiek piwo stanowi dla ślimaków prawdziwy rarytas, tak kawa działa na ich odstręczająco. Jeśli chcemy odstraszyć ślimaki od jakiejś rabaty czy klombu, możemy wokół roślin wyłożyć fusy z kawy. To powinno pomóc, a przy okazji kawa użyźni nam glebę. Podobną rolę odgrywają sadza lub popiół i są równie skuteczne.
Ślimaki nie atakują wszystkich roślin. Istnieją takie gatunki i odmiany, które je odstraszają. Dzięki temu miejsca nimi obsadzone będę przez ślimaki omijane szerokim łukiem. Do takich roślin należą: bez czarny, wilczomlecz, nasturcja, floks, krwawnik i orlik pospolity, parzydło leśne i macierzanka piaskowa. Jeśli nie mamy w rabacie posadzonych tych roślin warto ułożyć w nich gałązki czarnego bzu czy krwawnika.
Ślimaki wyrządzają szkodę nie tylko wśród roślin ozdobnych, ale również w naszych ogródkach warzywnych. Jeśli chcemy, aby ślimaki nie znalazły tam żerowiska możemy posadzić: majeranek, gorczycę białą, szałwię lekarską, cebulę, czosnek lub tymianek.
Ślimaki są częścią ekosystemu i nieproszonym gościem w naszym ogrodzie. Nie musimy jednak korzystać z środków chemicznych do ich wytrzebienia, ale możemy wypróbować stare sposoby naszych babć i mam, które są skuteczne i ekologiczne.