Projektowanie ogrodu – o co w tym chodzi?

ODPOWIADAMY NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Grono osób, które chciałyby posiadać własny ogród, jest coraz większe. Zwiększa się zarówno nasza zamożność, jak i świadomość. Pozwala nam to na szersze spojrzenie na otaczającą nas przestrzeń, wzbudza naszą tęsknotę za pięknem zieleni i wypoczynkiem na łonie natury.

Wiele osób decyduje się na samodzielne założenie ogrodu, niektórzy stają się ogrodnikami – amatorami, odkrywają swoje talenty i pasje. Jest to wspaniałe doświadczenie. Jeżeli jednak nie wiesz od czego zacząć, aby zaprojektować swój ogród lub myślałeś nad tym, aby skorzystać z usług firmy projektowej, ale masz obawy, ponieważ nie jesteś pewien na jakich zasadach działa, to w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Poniżej odpowiadamy na Państwa najczęstsze pytania odnośnie projektowania i wykonywania ogrodów.

 

Na czym polega projektowanie ogrodu?

Projektowanie, to składająca się z wielu etapów praca nad szczegółowym planem czy to ogrodu, czy też innej zielonej przestrzeni typu: parki, zieleńce, skwery, ogrody na dachach czy balkonach.  Przeważnie praca ta składa się z kilku etapów, zaczynając od pomiarów w terenie. Sporządzenie takiego planu wymaga od projektanta kreatywności, logicznego myślenia, umiejętności planowania w przestrzeni i znajomości środowiska odpowiedniego dla określonych gatunków roślin oraz oczywiście samej znajomości gatunków i odmian roślin, ich nazw, głównych wymagań i charakterystyki.

W skład gotowego projektu wchodzą z reguły: projekt koncepcyjny i techniczny terenu opracowania, spis roślinności projektowanej, projekt nawierzchni, na życzenie klienta również projekt instalacji nawadniającej, trójwymiarowe wizualizacje projektu oraz film z wirtualnego spaceru po ogrodzie.

 

 

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Najważniejszym punktem, z perspektywy projektanta, jest pierwsze spotkanie z klientem lub – jeżeli klient wybierze projekt online, czyli projekt wysyłany drogą elektroniczną – rozmowa telefoniczna. Ważne jest poznanie inwestora, jego preferencji, oczekiwań i wizji.

Kolejny etap, to poznanie miejsca pracy, zapoznanie się z otoczeniem, sprawdzenie warunków terenowych, dokonanie szczegółowych pomiarów oraz inwentaryzacji budynków, budowli, innych obiektów, a także zieleni, która znajduje się na terenie opracowania. Bardzo dużym ułatwieniem dla projektanta jest aktualna mapa terenu, z zaznaczonymi granicami oraz z posadowieniem budynków, a także  z naniesionymi przyłączami naziemnymi, nadziemnymi i podziemnymi.

Zaczynając projektowanie ogrodów bierzemy pod uwagę takie czynniki, jak: bezpośrednie otoczenie, sąsiadującą roślinność, istniejącą zieleń, warunki klimatyczne, upodobania klienta, bryłę budynku, istniejące nawierzchnie utwardzone, właściwości gleby, odwodnienie, instalacje oświetlenia, nawodnienie, małą architekturę, materiał roślinny, etc.

 

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu?

Gdy już zmierzyłeś swoją działkę, pozostaje przygotować podkład, czyli plan obecnego stanu posesji w odpowiedniej skali. Ważne jest, aby plan stanu istniejącego był jak najbardziej wierny rzeczywistości, dzięki temu unikniesz późniejszych błędów w realizacji. Najczęściej używane skale (w zależności od wielkości działki) to 1:100, 1:200, 1:250, 1:500.  Im skala mniejsza, tym dokładniejszy plan posiadamy – czyli w przypadku skali 1:100 jeden centymetr na planie odpowiada stu centymetrom (1m) w terenie, itp.

Kolejnym etapem pracy jest naniesienie wszystkich elementów projektowych na nasz plan. Najlepiej zacząć jest od dużych elementów stałych, takich jak budowle, chodniki i podjazdy, inne nawierzchnie utwardzone, elementy małej architektury, a następnie kolejno dodawać roślinność oraz inne elementy. Istotne jest, aby naniesione rośliny również skalować i umieszczać je na planie w takiej szerokości, jaką uzyskają w pełni dojrzałości, tak aby po posadzeniu miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju, oraz planować je w odpowiedniej rozstawie. Powszechnie za wiek dojrzały przyjmuje się okres 10 lat.

 

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy projektowaniu i realizacji ogrodu?

Największym, jak też i najbardziej powszechnym błędem przy realizacji ogrodu, jest przystępowanie do nasadzeń bez uprzedniego, choćby najprostszego planu. Najgorsze są nasadzenia przypadkowe, bez większego ładu i harmonii, często wykonywane już nawet przed ogrodzeniem posesji, żeby „coś tam już sobie rosło”.

Kolejnym dużym błędem jest niespójność naszego projektu z otoczeniem. Ważne jest, aby ustalić sobie wcześniej jaki charakter ma mieć nasz ogród, w jakim stylu chcemy go zaprojektować. Roślinność jaką wybieramy do naszych ogrodów ma duże znacznie, musi być przede wszystkim dostosowana do warunków w nich panujących, czyli do pH gleby, warunków wodnych i klimatycznych oraz nasłonecznienia.

Kolejnym niedopatrzeniem, które często zdarza nam się obserwować, jest ułożenie elementów instalacji nawadniającej jeszcze przed zaprojektowaniem ogrodu lub bez szczegółowego planu oraz jak najtańszym kosztem – głównie części. Stan instalacji nawadniającej musi być jak najlepszy, jest ona umiejscowiona pod ziemią i mają na nią wpływ przeróżne warunki pogodowe. Nie jest opłacalne wykonywanie jej z tanich zamienników, gdyż może przysporzyć to nam to dużo większych kosztów i problemów w przyszłości.

 

Kiedy jest najlepsza pora na wykonanie oraz projektowanie ogrodu ?

Jeżeli chodzi o porę roku, to w przypadku wykonywania ogrodu najlepsze są miesiące od marca do października – czyli w granicach sezonu wegetacyjnego roślin. Najważniejsze jest to, aby nie sadzić roślin w minusowych temperaturach, kiedy ziemia jest zmarznięta, a także w czasie największych upałów. Są to oczywiście terminy względnie ruchome i przesuwalne w zależności od warunków pogodowych.

Jeżeli chodzi o samo projektowanie ogrodu, to wbrew pozorom projekt ogrodu najlepiej jest wykonać porą zimową, po uprzednim zmierzeniu i inwentaryzacji posesji. Dzięki temu już wiosną można zabrać się do realizacji i pierwszych prac, aby jak najwcześniej cieszyć się z efektów naszych wysiłków. Zima jest okresem, w którym prace w ogrodach nie zajmują Wam czasu, a biura projektowe mogą w pełni oddać się pracy nad projektami. Niestety ciągle jeszcze największe zainteresowanie na projekty przypada w sezonie wiosennym i letnim, gdy klienci chcą od razu – bez większego namysłu – przystępować do realizacji, co często jest niestety niemożliwe przez zarezerwowane terminy firm ogrodniczych. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze wykonanie projektu w okresie zimowym, gdy możemy na spokojnie i bez pośpiechu pomyśleć o naszych potrzebach i wymaganiach.

Jeżeli połączyłeś realizację ogrodu z budową i wykończeniem domu, ważne, abyś prace ogrodowe planował jako ostatnie. Wszelkie inne czynności ingerujące w teren posesji lub wjazd ciężkich pojazdów wstrzymuje powstanie ogrodu lub – co gorsza – niszczy wykonaną pracę. Najlepiej więc, aby zieleń była ostatnim elementem, jaki wykonujesz w ogrodzie.  Postaraj się więc ułożyć kostkę brukową, elementy małej architektury, nawodnienie oraz oświetlenie przed założeniem ogrodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy to firma wykonująca ogród ma zlecone wykonanie powyższych prac. Wtedy po prostu musisz dopilnować, aby budowa domu i innych budynków była ostatecznie zakończona.

 

Jak przygotować się na rozmowę z projektantem?

Często zdarza się, że decydujesz się na skorzystanie z usług profesjonalisty, a potem czujesz rozczarowanie, ponieważ wizja ogrodu architekta zupełnie nie przystaje do tego, co chciałbyś widzieć w swoim ogrodzie i niezbędne są kolejne zmiany i poprawki. Dlatego ważne jest, aby przekazać projektantowi swoje uwagi, życzenia i spostrzeżenia zanim ten zacznie pracować nad koncepcją ogrodu dla Ciebie. Nie musisz być specjalistą w dziedzinie ogrodnictwa, żeby przedstawić swoje wizje architektowi. Projektant tworzy ogród dla Ciebie i to Ty będziesz spędzał w nim swój czas. Nie obawiaj się mówić o tym, co Ci się podoba i jak wygląda to miejsce w Twoich marzeniach. Podczas projektowania ogrodu, architekt uwzględni  Twoje pomysły i wizje.

Jeśli jednak masz pustkę w głowie i nie wiesz, jak powinien wyglądać Twój ogród, możesz zdać się na projektanta. Współczesna technika daje możliwość prezentacji projektu ogrodu w formie wirtualnego spaceru, zatem będziesz mógł się przekonać czy wizja architekta Ci odpowiada. Możesz przygotować aktualną mapę terenu, będzie to ogromne ułatwienie dla projektanta. Odpowiedz też na takie pytania, jak: Gdzie znajduje się Twój ogród? Jaki jest duży? Może wiesz, jaką glebę masz na posesji? Może znasz jej odczyn pH? Czy na terenie przyszłego ogrodu znajdują się jakieś charakterystyczne obiekty (wysokie drzewa, nawierzchnie, obiekty budowlane, mała architektura)?

W jednym zdaniu – im więcej informacji będziesz w stanie przekazać projektantowi, tym celniej trafi on w Twoje wymagania i potrzeby.

Mamy nadzieję, że chociaż w małej części przybliżyliśmy Państwu etapy pracy nad ogrodem. Zależy nam na tym, aby otaczająca nas przestrzeń była coraz piękniejsza i harmonijna. Bardzo ważnym elementem jest w tym wszystkim świadomość ludzi oraz kształtowanie w nich poczucia odpowiedzialności za nasze otoczenie.