Planowanie i zakładanie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz sam urządzić ogród od A do Z, powiemy Ci na co powinieneś zwrócić uwagę podczas planowania i zakładania ogrodu.
Planowanie ogrodu to podstawa. Wprowadzasz się do nowego, pięknego domu i marzysz o tym, aby jego otoczenie było równie urocze. Masz ogromne pole do popisu, ale musisz uważać, żeby nie popełnić błędów, które będą rzutowały na przyszły wygląd ogrodu.

 

Planowanie i zakładanie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

1. Charakter miejsca – inaczej zaplanujesz ogród, jeśli Twój dom znajduje się w mieście, a inaczej na obszarze wiejskim. Musisz wziąć pod uwagę sąsiedztwo, zanieczyszczenie środowiska, pobliską zabudowę i usytuowanie. Twój ogród powinien harmonizować z otoczeniem, dlatego podczas planowania i zakładania ogrodu zwróć uwagę na krajobraz wokół. Ma to również inne znaczenie. Jeśli z Twojego tarasu rozciąga się atrakcyjny widok, nie zasłaniaj go sadząc rośliny, które za kilka lat skutecznie go zasłonią.

2. Styl domu – to bardzo istotna kwestia podczas aranżacji ogrodu. Twój ogród powinien być niejako przedłużeniem Twojego domu, dlatego nie może odbiegać od niego stylem. Nowoczesny dom, wykończony szkłem i chromem nie będzie harmonizował z ogrodem o charakterze wiejskim czy naturalistycznym. Takie mieszanie i łączenie stylów jest możliwe, ale wymaga ogromnego wyczucia.

3. Ukształtowanie terenu – planując i aranżując ogród musisz zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Czy teren pod Twój ogród jest równy i płaski czy ma skarpy, pagórki i wzniesienia? W zależności od stopnia ukształtowania terenu możliwe jest wykorzystanie go do stworzenia murków oporowych czy wgłębników, lub fantazyjnego obsadzenia skarp.

4. Wielkość posesji – podczas planowania i aranżacji ogrodu zwróć uwagę na wielkość posesji. Pusta, pozbawiona roślinności i szlaków komunikacyjnych działka może wydawać się duża. Pamiętaj jednak, że rośliny w ogrodzie rosną i mogą niekiedy osiągać imponujące rozmiary. Zakładając ogród i dobierając rośliny, zwłaszcza drzewa i krzewy, zawsze sprawdzaj jaką maksymalną wielkość mogą osiągnąć. Sadzonki najczęściej są małe, dlatego mamy tendencję, aby sadzić je gęsto i nie myślimy o tym, jak będą wyglądać nasze rośliny za kilka czy kilkanaście lat.

5. Położenie w stosunku do stron świata – to bardzo istotna kwestia. Ustalenie stron świata na naszej działce pozwoli nam na określenie miejsc cienistych lub dobrze nasłonecznionych. Zakładając i aranżując ogród musisz uwzględnić te fakty. W przeciwnym razie, może spotkać Cię przykra niespodzianka, bo Twoje okazy po prostu nie będą chciały rosnąć w miejscu, które dla nich wybrałaś. Ustalenie miejsc cienistych i mocno nasłonecznionych , to nie tylko strony świata, ale także sąsiedztwo innych budynków, okolicznych drzew czy wysokich parkanów.

6. Elementy trwałe ogrodu – planują i aranżując ogród należy uwzględnić elementy, które będą stałe. Ścieżki, podjazdy, drewutnie, altany czy chociażby zbiorniki z gazem.

 

Aranżacja ogrodu – funkcje praktyczne

1. Jaki ma być charakter Twojego ogrodu ? – wbrew pozorom myślimy o tym za późno. To jednak ważna sprawa podczas planowania ogrodu. Czy chcesz mieć ogród reprezentacyjny czy użytkowy? A może interesują Cię dwa warianty? Czy chciałbyś pokazać światu swoje okazy czy wolisz, aby Twój ogród miał intymny charakter? Planujesz warzywnik, sad, ogródek ziołowy? – znajdź dla nich odpowiednie miejsce. Odpowiadając sobie na powyższe pytania, unikniesz błędów podczas aranżacji.

2. Inni mieszkańcy – planując i zakładając ogród pamiętaj o dzieciach i osobach starszych. Wygospodaruj miejsce do zabawy dla swoich pociech i przyjazny zakątek dla osób starszych

 

Planowanie ogrodu – nie tylko rośliny

Twój ogród to nie tylko roślinność. To także elementy wodne, świetlne, ciągi komunikacyjne oraz mała architektura ogrodowa.

2. Punkty wodne – jeśli zaplanowałeś oczko wodne, staw czy niewielką fontannę albo nawodnienie automatyczne, zadbaj o źródło wody. Zapytaj fachowca, jakie musi spełniać wymagania i zrób wyprowadzenie wody na zewnątrz budynku.

3. Oświetlenie – aranżując ogród pomyśl o jego oświetleniu. Przy właściwym doborze lamp i reflektorów, Twój ogród nocą, może wyglądać równie atrakcyjnie , jak w ciągu dnia. Pamiętaj o wyprowadzeniu na zewnątrz przewodów do instalacji elektrycznej.

4. Ciągi komunikacyjne – zaplanuj komunikację w ogrodzie i dobierz materiał pasujący do charakteru ogrodu.

 

Założenie ogrodu – i co dalej ?

Twój ogród będzie piękny, jeśli będziesz o niego dbał. Możesz wybrać piękne rośliny, których pielęgnacja jest pracochłonna. Ty, tymczasem, jesteś zabiegany i czasu masz niewiele. A może po prostu pielęgnowanie ogrodu nie jest Twoją pasją? Masz wówczas dwie opcje. Możesz prace ogrodnicze powierzyć serwisowi ogrodniczemu, np. wykupując. abonament , możesz również wybrać roślinność mniej wymagającą pod tym względem. Zaniedbany ogród potrafi wyglądać naprawdę fatalnie i zamiast cieszyć Cię, stanie się problemem.

 

Planowanie ogrodu – co jeszcze?

1. Gleba – gdy już masz w głowie swój wymarzony ogród, wziąłeś pod uwagę wszystkie czynniki o których pisaliśmy wyżej, czas na sprawdzenie gleby rodzimej. Zachęcam Cię do wykonania analizy gleby pod kątem zasobności w makro i mikroelementy, odczynu pH , struktury gleby.Koszt takiej analizy wynosi około 150,00 zł.  Po otrzymaniu wyników będziesz wiedział, co potrzebne jest Twojej glebie i jakie rośliny najlepiej się sprawdzą w Twoim ogrodzie.

2. Projekt – Jeśli więc jesteś gotowy, sporządź listę i do dzieła. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby przebrnąć przez wszystkie etapy planowania i zakładania ogrodu, zwróć się do profesjonalnej firmy ogrodniczej.

3. Rośliny – teraz możesz planować rośliny w swoim ogrodzie, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki. Droga do tego miejsca jest długa, ale naprawdę warto ją przebyć, żeby uniknąć rozczarowań. Tak robią architekci i wprawni ogrodnicy. Laicy często rozpoczynają swoją przygodę z planowaniem i aranżacją ogrodu od zakupu i sadzenia roślinności, co może wprowadzić nieład  i chaos wokół naszego domu.