ZABEZPIECZANIE ROŚLIN NA CZAS ZIMOWY
3 listopada 2020
PRZYCINANIE ROŚLIN WIOSNĄ – DLACZEGO, JAK I KIEDY?
15 marca 2021

WCZESNOWIOSENNE OPRYSKI

Nie da się ukryć, że marzec to miesiąc, który przygotowuje nas na przyjście wiosny. Więcej słońca, dłuższe dni, pączkujące rośliny i ptaki wracające z ciepłych krajów. Mimo, że temperatura nadal pozostaje niska – świat zdecydowanie budzi się do życia. Należy jednak pamiętać, że nie tylko nasze rośliny przygotowują się do wegetacji. Już wkrótce pojawią się szkodniki, które nie zawsze pozwolą nam cieszyć się zielenią, na którą tak długo czekaliśmy.

Dlaczego wczesną wiosną?

Opryski wczesnowiosenne wymierzone są w formy przetrwalnikowe zimujących szkodników, głównie na jaja owadów jak i wczesne stadia larwalne. Zwalcza je zanim larwy szkodników zdążą się wykluć. A więc jest to zabieg zapobiegający. Dodatkowo opryski takie należy wykonać do momentu rozpoczęcia wegetacja roślin, w późniejszym okresie nie jest on zalecany ze względu na wywoływanie objawów fitotoksyczności na roślinach.

Jak działają?

Oprysk działa kontaktowo, w środku użytym do oprysku składnikiem aktywnym jest olej parafinowy. Pokrywa on cienką warstwą stadia zimujące szkodników, powodując ich uduszenie. W rezultacie larwy się nie wykluwają i nie niszczą naszych roślin. Środek ten jest w pełni ekologiczny, dzięki zawartości oleju parafinowego jest bezpieczny dla otaczającego nas środowiska oraz nie ma wpływu na pszczoły i inne owady pożyteczne. Należy pamiętać, że preparaty olejowe nie nadają się do zwalczania form dorosłych w pełni sezonu wegetacyjnego.

Na jakie szkodniki?

Działa na takie szkodniki, jak:

– przędziorek owocowiec (drzewa owocowe: jabłonie, śliwy);

– mszyce, miseczniki (krzewy i drzewa iglaste, liściaste, drzewa owocowe: jabłonie, śliwy);

– ochojnik świerkowo-modrzewiowy (rośliny iglaste, świerki, modrzewie);

– przędziorek sosnowiec (drzewa i krzewy iglaste, świerki, sosny).

Jakim środkiem?

Najwyższą skuteczność w zwalczaniu powyższych szkodników uzyskuje się poprzez zastosowanie oprysków preparatami olejowymi. Optymalnym terminem oprysku jest okres kilkudniowego ocieplenia bez nocnych przymrozków. Obecnie na rynku do zwalczania szkodników polecane są następujące preparaty olejowe: Treol 770 EC, Promanal 60 EC oraz Catane 800 EC. Wszystkie zawierają olej parafinowy.

UWAGA: Niedokładne wykonanie oprysku jest najczęstszą przyczyną braku jego skuteczności. W przypadku braku doświadczenia w wykonywaniu zabiegów środkami ochrony roślin, zaleca się powierzenie tej czynności specjalistom.