Letnie prace ogrodnicze

Powiemy Ci, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać latem, aby zachować nasz ogród pięknym i w dobrej kondycji.

 

Podlewanie latem to podstawa

Lato to najczęściej słoneczna, bezchmurna pogoda i dość wysokie temperatury. Pamiętaj, że w tym okresie Twoje rośliny potrzebują nawadniania bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego regularnie podlewaj swój ogród kierując się kilkoma ważnymi zasadami. Informacje na ten temat znajdziesz w osobnym artykule „Podlewanie ogrodu – podstawowe zasady”.

 

Trawniki – zielone dywany

Nic bardziej nie budzi zachwytu latem niż soczysto zielony, gęsty i piękny trawnik. Aby był właśnie taki, musisz włożyć nieco wysiłku w jego pielęgnację. Oprócz regularnego podlewania musisz go często kosić, aby był zdrowy i gęsty. Jeśli nie dysponujesz kosiarką z koszem, pamiętaj o wygrabianiu resztek trawy po koszeniu. Pozostawione resztki powodują tworzenie się filcu. Jeśli aura jest gorąca nie przycinaj trawnika zbyt mocno, pozostaw go na wysokości ok. 5 cm. W okresie letnim możesz również nawozić trawnik nawozami naturalnymi lub chemicznymi. W tym czasie usuwamy także chwasty z trawnika, stosując środki chemiczne lub plewiąc chwasty ręcznie. Szczegółowe kalendarium pielęgnacji trawnika znajdziesz w naszym artykule pod tym linkiem: http://lubimyogrody.pl/kalendarium-pielegnacji-trawnika/ .

Krzewy i drzewa w okresie letnim możesz nawozić, stosując nawozy dedykowane konkretnym roślinom i w określonych dawkach. Szczególnie wymagają tego młode okazy. Pamiętaj o usunięciu uschniętych i chorych pędów, aby Twoje rośliny wyglądały estetycznie, jak również po to, aby nie rozprzestrzeniały się choroby czy szkodniki na zdrowe części drzew  i krzewów.

 

Dbamy o drzewa i krzewy

Podczas podcinania pielęgnacyjnego i formującego zwróć uwagę na termin kwitnienia. Takich cięć możesz dokonywać wiosną, przed okresem wegetacji lub zakończeniu okresu kwitnienia.

Tawuły, berberysy oraz rośliny szczepione na pniu można przycinać w zależności od potrzeb. W tym wypadku nie musisz  trzymać się kalendarza.

Sierpień to dobry okres na sadzenie oraz przesadzanie drzew liściastych.

Pamiętaj także o regularnym przycinaniu żywopłotu.

 

Kwiaty

Rabaty kwiatowe regularnie podlewaj i plew. Poza tym usuwaj uschnięte lub chore części roślin. Ponadto możesz poddać kwiaty letniemu nawożeniu. W rabatach bylinowych spulchnij nieco ziemię motyką lub pazurkami. Latem możesz także wysiewać niektóre kwiaty, np. w czerwcu malwy, stokrotki i bratki.  W sierpniu możesz wysadzić byliny dzielone i kwiaty dwuletnie, a także takie, które kwitną wcześnie.

W okresie letnim stosujemy także opryski przeciwko szkodnikom i grzybom. Szczegółowy kalendarz oprysków znajdziesz w artykule „Kalendarium nawożenia i ochrony roślin”.