Dowiesz się jakie cechy charakterystyczne posiadają ogrody nowoczesne i kiedy możemy sobie pozwolić na wybór tego typu designu.
Ogrody nowoczesne zdobywają coraz więcej zwolenników zarówno ze względu na ograniczoną powierzchnię ogrodów, jak łatwość w utrzymaniu. Tego typu rozwiązania dedykowane są najczęściej młodym, zabieganym osobom, które nie dysponują odpowiednią ilością czasu, aby móc poświęcić go na pielęgnację ogrodu.
Oszczędność form i kolorów w ogrodzie nowoczesnym
Musimy pamiętać, że ogrody nowoczesne charakteryzują się prostotą formy i niewielką ilością barw. Przeważają geometryczne kształty i monochromatyczność koloru. Tego typu minimalistyczne rozwiązanie może się sprawdzić na małej powierzchni przydomowego ogrodu, jak i na działkach dużych. Jednak w przypadku ogrodu nowoczesnego obowiązuje podstawowa zasada – musi współgrać z budynkiem wokół którego powstaje. Jeśli nasz dom ma wygląd wiejskiej rezydencji albo dworku, ogród nowoczesny będzie wyglądał groteskowo. Natomiast świetnie się sprawdzi wokół budynków o kubistycznych kształtach, wykończonych chromowymi dodatkami i z dużą ilością szkła. Dobrze będzie wyglądał również w nowoczesnej zabudowie miejskiej. W ogrodzie nowoczesnym możemy wykorzystać tradycyjne materiały takie jak : drewno, kamień, grys, ale również materiały niejako industrialne takie jak metal, szkło czy beton. Projektując i zakładając ogród nowoczesny powinniśmy być oszczędni w doborze kolorystyki. Najczęściej dominują kolory jasne i monochromatyczne. Tę dość jednostajną kolorystykę możemy przełamać żywszym, a nawet jaskrawym kolorem. Niekiedy pośród zieleni roślin, naturalnych kolorów drewna czy szarości betonu może pojawić się akcent w postaci fioletowych stolików ogrodowych, pomarańczowych ławek czy jaskrawo błękitnych donic. Jeśli chodzi o kształty, dominują te proste i geometryczne. W nowoczesnym ogrodzie nie spotkamy fikuśnych kształtów oczek wodnych czy falistych rabat.
Roślinność w ogrodzie nowoczesnym
W doborze roślin do ogrodu nowoczesnego także kierujemy się minimalizmem. Przeważnie skupiamy się na roślinach zimozielonych. Możemy wykorzystać bukszpany, thuje czy iglaki szczepione na pniu o geometrycznym pokroju i zajmujące niewiele miejsca. Niekiedy decydujemy się na nieco egzotyczne rośliny, takie jak bambus czy juka ogrodowa. Nie może też zabraknąć miejsca dla traw ozdobnych, właściwie niezbędnego elementu roślinnego ogrodu nowoczesnego. Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie znalazły się kwitnące rośliny, najczęściej wybieramy te kwitnące na jednakowy kolor lub będące akcentem przełamującym stonowaną kolorystykę ogrodu.
Ogród nowoczesny – przedłużenie domu
Wykorzystanie geometrycznych form świetnie się sprawdza jako przedłużenie naszego domu. Wystrój ogrodu komponuje się i nawiązuje do aranżacji naszego domu. Niekiedy otoczony murem w dość ścisłej zabudowie miejskiej traktowany jest jak jeden z naszych pokoi, dlatego warto, żeby harmonizował z całością. Na małych powierzchniach czasami stosujemy zabiegi mające na celu oszczędność powierzchni lub jej optyczne powiększenie. Często stosujemy pnącza, które pnąc się po murakach i pergolach zajmują mało miejsca, za to mogą tworzyć rozległe plamy zieleni. Czasami możemy spotkać przytwierdzone do murów pokaźne lustra, które dadzą nam iluzję przestrzeni.
Światło – ważny element ogrodu nowoczesnego
Oświetlenie ogrodu odgrywa ważną rolę bez względu na jego styl, jednak to właśnie w ogrodzie nowoczesnych jego rola jest najistotniejsza. Zarówno światła punktowe, jak i rzucające szerokokątne snopy nadają odpowiedni klimat i eksponują poszczególne elementy ogrodu. Możemy wybierać oświetlenie o różnej kolorystyce i natężeniu. Jedno jest jednak pewne, jest to element niemal konieczny.